ZRKS: Realitný trh čaká obdobie trpezlivosti

Tlačová správa
BRATISLAVA (22.3.2020) - Združenie realitných kancelárií Slovenska (ZRKS) sleduje aktuálny vývoj na realitnom trhu, keďže sa zo dňa na deň zastavil predaj nehnuteľností. Realitní makléri v obmedzenom režime doťahujú rozbehnuté predaje a s obavou sa pozerajú do budúcnosti, keďže mnohí majú pred očami situáciu z roku 2008, keď bol realitný trh ochromený finančnou krízou. Veľa bude závisieť od príjmov obyvateľstva – je rozdiel či bude výpadok v ich rozpočtoch trvať pár týždňov alebo až niekoľko mesiacov. Čaká nás obdobie trpezlivosti zo strany predávajúcich i kupujúcich a aj samotných realitných maklérov, ktorí zostanú bez príjmov.


Aktuálny stav

Realitné kancelárie aktuálne pracujú vo veľmi obmedzenom režime. Osobné kontakty musia pre šíriaci sa COVID 19 obmedzovať na minimum. „Našou úlohou je doriešiť existujúce obchody. Našťastie modernizácia nám umožňuje pracovať aj naďalej a preto klienti stále sledujú nehnuteľnosti a kontaktujú nás. Je to ale výrazne menší záujem. Skok je veľmi citeľný,“ uviedol Matias Fest z nitrianskej realitnej kancelárie FGI, ktorá je členom ZRKS. „Nakoľko sa teraz trh výrazne spomalil, z nových obchodov sa riešia len tie súrne - ak sa niekto potrebuje presťahovať do prenájmu, alebo klient musí realizovať kúpu v blízkej dobe kvôli práve schválenému hypotekárnemu úveru,“ opisuje dianie prezident ZRKS Matej Kucharič z realitnej kancelárie Magnum Real. Čo by poradil predávajúcim? „Ak niekto musí realizovať predaj, mal by sa najprv poradiť s realitným maklérom, nakoľko sú zavreté notárske úrady a banky pracujú tiež v obmedzenom režime. V prípade, že môžete počkať, tiež komunikujte s vašim maklérom ako sa na predaj alebo kúpu pripraviť, keď sa dá trh opäť do pohybu,“ radí odborník.

Kríza ako v roku 2008

Realitní makléri, ktorí pôsobia na trhu dlhšie, porovnávajú aktuálny stav s rokom 2008. „Súčasná situácia vo veľkom pripomína rok 2008, kedy sa doslova z večera do rána zastavil realitný život. Akurát s tým rozdielom, že vtedy tento stav privodila kríza na finančných trhoch a nie neviditeľný vírus. Klienti zvolili vyčkávaciu taktiku nakoľko sa obmedzil ich pracovný režim a kúpu alebo predaj odložili na neskôr. Aktuálne ideme, žiaľ, smerom, ktorý nevieme významne ovplyvniť. Sme veľmi krehká ekonomika, závislá na otvorenosti európskeho trhu a ak budú ľudia dlhší čas doma, bude to mať zásadný vplyv na celý ekonomický sektor, samozrejme vrátane realitného. Sú to spojené nádoby,“ vysvetlila Nátália Šultysová zo spoločnosti Realitná maklérka. „Základná potreba bývania v hierarchii potrieb tu vždy bola aj bude ako jedna z najdôležitejších. Táto situácia oproti roku 2008 je výrazne odlišná a vznikla na základe iných faktorov. Takéto neočakávané situácie ale môžu výrazne ovplyvniť všeobecné dianie na realitnom trhu, spomalenie novej výstavby, developerských projektov a hlavne cenotvorbu,“ vyjadril sa M. Fest s tým, že predávajúci i kupujúci sa musia najbližšie týždne a mesiace obrniť trpezlivosťou.


Vývoj cien po pandémii

Podľa N. Šutysovej bude vývoj cien závisieť od momentu, kedy sa reálne vrátime k normálnemu režimu. Po kríze v roku 2008 to trvalo približne rok, kým predávajúci pochopili, že ak chcú predať, musia ísť s cenou dole. „Teraz vnímam, že je tu veľká skupina klientov, ktorí nakúpili investičné nehnuteľnosti, ktorých sa budú postupne chcieť zbaviť, pretože nájomcovia nebudú mať finančné prostriedky na nájmy. Veľa majiteľov totiž nájmom splácajú hypotekárne úvery na dané nehnuteľnosti,“ opísala prax hlavne v Bratislave N. Šultysová. V meste pod Zoborom, bol realitný trh nedávno výrazne ovplyvnený vstupom veľkého investora JLR (Jaguar/Land Rover) a s ním množstvo ďalších subdodávateľov, preto značný pokles cien M. Fest neočakáva. „Nepredpokladáme výrazne zníženie cien, ale dlhší čas predaja alebo obsadenie nehnuteľnosti na prenájom, avšak pri určitých typoch nehnuteľností bude pokles cien prirodzený - staršie panelákové byty, staršie rodinné domy a nehnuteľnosti vo väčšej vzdialenosti od mesta,“ dodal realitný maklér z Nitry. Tamojší realitný trh bol na vrchole na prelome rokov 2018 a 2019. Pred pandémiou boli nehnuteľnosti lacnejšie ako vtedy.

Pomoc v krízovej situácii

Realitní odborníci očakávajú pomocnú ruku zo strany bankového sektora a taktiež štátu. „Realitný biznis je rovnaký ako každé iné podnikanie - makléri dostanú výplatu až po zrealizovaní obchodu. Drvivé percento maklérov pracuje na živnosť bez fixného príjmu. S vykonávaním tejto profesie sú spojené aj náklady ako prenájom kancelárie, leasing automobilu či marketing. A navyše aj my máme súkromné výdavky na bývanie a úvery,“ vyjadril sa M. Kucharič. Preto dúfa, že vláda príde s plošným riešením. „Potrebujeme zmierniť negatívny dopad vznikajúcej krízy na naše odvetvie, či už formou možnosti odkladu splátok, bezúročnou pôžičkou na podnikanie, poprípade jednorazovou dotáciou,“ vymenúva alternatívy prezident ZRKS.

Zdroj: Združenie realitných kancelárií Slovenska (www.zrks.sk)

Realitné kancelárie, vybudujme si svoj portál!

Nepotrebujeme od vás peniaze, dokonca nemusíte byť ani členom ZRKS, stačí ak si osvojíte myšlienku, že realitné kancelárie by mali mať svoj vlastný realitný portál, kde sú ceny inzercie garantované v stanovách. Prestaneme byť závislí na dobrej vôli komerčných portálov s nestabilnou cenovou politikou a obmedzeniami v exportoch.

Chcem pomôcť!

Prečítajte si novinky z realitného sveta