Nové združenie chce stopnúť zdieranie realitných kancelárií

Tlačová správa zverejnená v TASR - 1.5.2014
BRATISLAVA ( 1. máj 2014) – Revolúcia na realitnom trhu začala! Dvanásť realitných kancelárií podpísalo na Hrade Devín oficiálne dokumenty o založení nového Združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS).

Realitné kancelárie doviedla ku kroku založenia nového združenia absencia legislatívy a nepriaznivá situácia na realitnom trhu, ktoré vedú k likvidácii realitných kancelárií a celkovému naštrbeniu vzťahov. Realitné kancelárie na Slovensku zároveň cítia potrebu vlastniť realitný portál, na ktorom budú ceny za inzerciu primerané a nie likvidačné.

Združenie realitných kancelárií Slovenska (ZRKS) sa chce v krátkom horizonte stať najväčším združením realitných kancelárií na Slovensku a zo svojej pozície ovplyvňovať legislatívu, podmienky pri sprostredkovaní predaja, vzdelávanie maklérov a nastavenie pravidiel spolupráce realitných kancelárií. „Očakávam, že práve založenie ZRKS nám pomôže vytvoriť silný nástroj na presadzovanie záujmov realitných kancelárií na celom Slovensku. Z môjho pohľadu vzniká v podobe ZRKS aktívna inštitúcia, ktorá tu chýbala, a ja som veľmi rad, že môžem stať pri jej zrode,“ povedal Peter Mriňák z realitnej kancelárie Rivers.

Podľa Andreja Bartovica z piešťanskej realitnej kancelárie AB Contact má ZRKS potenciál stať sa masovým združením, ktoré postupne nadobudne schopnosť formovať realitné prostredie na Slovensku. „Pokúsime sa vytvoriť dominantný realitný portál na trhu, ktorý uľahčí každodenný život realitných kancelárií a zároveň ich finančne odbremení od inzercie,“ uviedol Bartovic. Združenie však nemusí budovať vlastný server na zelenej lúke, ale za symbolické 1 € získa zabehnutý realitný portál www.ZoznamRealit.Sk, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie realitné stránky na Slovensku. „Je dôležité, aby malo združenie realitných kancelárii pod kontrolou vlastný inzertný portál s nízkymi cenami inzercie a otvoreným rozhraním na prenos údajov,“ uviedol prevádzkovateľ portálu Marek Šubrt.

Zakladajúci členovia sa zaviazali dodržiavať Etický kódex ZRKS a Stanovy ZRKS, ktoré predstavujú základné dokumenty združenia. Zároveň začínajú s náborom nových členov. „Silné združenie bude vytvárať priaznivé podmienky pre zvýšenie profesionality a etiky na slovenskom realitnom trhu. Lákadlom pre nových členov je najmä jasná koncepcia budovania vlastného silného realitného portálu združenia,“ dodal Michal Ružek z realitnej kancelárie Mitan.

ZRKS

Realitné kancelárie, vybudujme si svoj portál!

Nepotrebujeme od vás peniaze, dokonca nemusíte byť ani členom ZRKS, stačí ak si osvojíte myšlienku, že realitné kancelárie by mali mať svoj vlastný realitný portál, kde sú ceny inzercie garantované v stanovách. Prestaneme byť závislí na dobrej vôli komerčných portálov s nestabilnou cenovou politikou a obmedzeniami v exportoch.

Chcem pomôcť!

Novinky