Konferencia ZRKS 2023 v Bojniciach

ZRKS
Ako robiť marketing v realitách, zákonné povinnosti a certifikát AML, vývoj realitného trhu a aj diskusia s úspešnými realitnými odborníkmi boli hlavnými lákadlami tohtoročnej konferencie Združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS), ktorá sa konala v Bojniciach.


Každoročne prichádzajú na konferenciu združenia hlavne majitelia realitných kancelárií, ktorí majú záujem posúvať svoje podnikanie vpred, zaujímajú ich nové trendy, analýzy, odborné rady i praktické skúsenosti. Konferenciu otvorila prezidentka združenia Alexandra Novák. V príhovore zdôraznila dôležitosť vzťahov medzi realitnými kanceláriami a tiež budovanie spoločného realitného portálu ZoznamRealit.Sk, ktorý je v rukách ZRKS a teda všetkých členských realitných kancelárií. Z vlastnej skúsenosti sa presvedčila, že posielanie ponúk mailom vo forme linkov zo ZoznamRealit.Sk vzbudilo u ľudí záujem a dokonca u realitným kanceláriám ukázalo možnosti inzercie a pripojenia sa k ZRKS. „Ak každý priložíme ruku k dielu, budeme portál promovať, budovať, hovoriť o ňom iným realitným kanceláriám, môžeme ho dostať viac do povedomia a tak ho urobíme silnejším a zaujímavejším,“ dodala A. Novák. Predseda správnej rady ZRKS ozrejmil aktuálnu situácia na trhu s inzerciou a pripomenul, že stále čakáme na rozhodnutie Protimonopolného úradu SR, kam ZRKS zaslalo pred dvoma rokmi podnet na prešetrenie inzertných podmienok na komerčnom portáli.


Po úvodných príhovoroch vystúpil s prednáškou Ján Májek, zakladateľ digitálnej agentúry UPVISION, ktorý si v minulosti vyskúšal aj realitný chlebíček a teraz má niekoľko klientov – realitných kancelárií aj developerov, ktorým pomáha s marketingovými záležitosťami. Vo svojom príspevku zanalyzoval praktiky kupujúcich, ako a kde hľadajú vhodné nehnuteľnosti. V príspevku sa venoval hlavne sociálnym sieťam. Aký obsah tvoriť a ako zvyšovať povedomie o značke v online svete a v ktorých prípadoch to má zmysel aj offline. Po ňom prišla na rad moderovaná diskusia s realitnými odborníkmi, ktorým sa v podnikaní darí napriek tomu, že aktuálne je trh spomalený, prevláda dopyt nad ponukou a kupujúci si majú z čoho vyberať.

Najviac otázok z publika dostala Martina Mošková z dubnickej realitnej kancelárie Bývanie pre vás. Svoje podnikanie v realitách založila na výkupe nehnuteľností v pôvodnom stave, ktoré kompletne zrekonštruuje a už počas procesu hľadá záujemcu o kúpu, ktorý si následne hotový byt kúpi. „Predávame normálne byty, kvalitne zrekonštruované za normálne ceny. Aj keď ceny materiálov a služieb išli hore, darí sa nám a ročne takto predáme 40-50 nehnuteľností,“ priblížila ich realitnú taktiku. Zdôraznila dôležitosť práce s klientom, s ktorým absolvujú obhliadky vo vlastných bytoch v rôznych štádiách rekonštrukcie, aby si vedel predstaviť ako fungujú. V diskusii vystúpila aj Alexandra Novák z realitnej kancelárie LIVIANTE, ktorá si svoje podnikanie založila na budovaní kvalitnej databázy klientov a kvalitných recenziách na Google. Sama priznala, že ak chémia medzi maklérom a klientov nefunguje, tak prípad odmietne. Väčšinou si však s klientami buduje dlhodobé vzťahy, ktoré vyúsťujú do opakovaných spoluprác a odporúčaní. Opakované prenájmy aj pomoc pri investičných zámeroch robia z jej realitnej kancelárie zaujímavého realitného partnera. O úsmevných i bizarných situáciách pri prenájmoch nehnuteľností rozprával Rado Pavlík z RADO Reality, ktorý cez spoločnosť Rent Hub prenajíma 250 bytov, prevažne v Bratislave. Aj keď sa mnoho realitných kancelárií tohto segmentu bojí, R. Pavlík dokázal z neho vyťažiť, ale sám priznal, že je to náročné a mimo hlavného mesta by sa to zrejme neoplatilo.


Po diskusných príspevkoch nasledovala večera a neformálne rozhovory a debaty. Noví členovia spoznali podstatu ZRKS, ktorá je vo vytváraní komunity, budovaní vzťahov a konzultovaní každodenných problémov a záležitostí v realitných kanceláriách, či u ž ide o nábor nových maklérov, nehnuteľností, odmeňovanie či plnenie zákonných povinností. Presne tejto oblasti sa venovala aj prvá prednáška nasledujúceho dňa – overovanie klientov a AML. Odborníci Mário Tuchscher a Daniel Gabčo, ktorí v minulosti pracovali aj pre Finančnú spravodajskú jednotku (FSJ) ozrejmili realitným kanceláriám povinnosti s overovaním klientov, identifikácie prostredníctvom občianskych preukazov a nutnosti archivácie dokumentov. V nedávnej dobe sa totiž stalo, že po kontrole FSJ v známej realitnej kancelárii v Bratislave jej bola udelená pokuta vo výške 50-tisíc eur a ďalšia menšia realitná kancelária mala vyrubenú pokutu vo výške 25-tisíc eur. Vypočuli sme si praktické rady, ako sa vyhnúť takýmto pokutám, ako dodržiavať zákony a na čo dbať. Dobrou správou je, že títo odborníci vypracujú program pre realitné kancelárie, ktorý si môžu členovia ZRKS stiahnuť vo svojom systéme a bude prispôsobený potrebám realitnej kancelárie. „Dodržiavanie zákonných povinností AML bude výrazne jednoduchšie. Pripravujeme totiž veľmi praktické elektronické nástroje, ktoré uľahčia prácu realitným kanceláriám a budú integrované do nášho backOFFICE® AML dodal Marek Šubrt.


Záverečná časť konferencie patrila predikcii realitného trhu. Analytik Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne zhodnotil vývoj za posledné mesiace a následne načrtol, ako by mohli vyzerať tie nasledujúce. „Na Slovensku máme aktuálne nízku nezamestnanosť, inflácia má klesajúcu tendenciu a očakávame aj značnejší rast miezd. Keď si to spojíme s tým, že Slováci uprednostňujú bývanie vo svojom, môžeme očakávať, že realitný trh sa rozbehne a oživí aj pri súčasných úrokových sadzbách,“ uviedol M. Horňák. Dodal, že aktuálne bude pokračovať pokles cien nehnuteľností, ale v strednodobom horizonte už môžu ísť aj nahor. V budúcom roku sa očakáva zníženie úrokových sadzieb na hodnotu okolo 4 percent, v ďalšom roku by to mohlo ešte klesnúť na úroveň 3,5 percenta. Prezidentka ZRKS Alexandra Novák doplnila, že vyššie hypotekárne sadzby zapríčinili, že ľudia chcú využiť aktuálny pokles cien nehnuteľností a preto sa snažia kúpu nehnuteľnosti realizovať z vlastných zdrojov a úspor.

Realitná budúcnosť teda vyzerá nádejne a vedenie ZRKS na záver prítomným realitných kanceláriám poprialo úspešné pôsobenie na trhu a veľa obchodov.

Autor: Slavomíra Šubrtová

Realitné kancelárie, vybudujme si svoj portál!

Nepotrebujeme od vás peniaze, dokonca nemusíte byť ani členom ZRKS, stačí ak si osvojíte myšlienku, že realitné kancelárie by mali mať svoj vlastný realitný portál, kde sú ceny inzercie garantované v stanovách. Prestaneme byť závislí na dobrej vôli komerčných portálov s nestabilnou cenovou politikou a obmedzeniami v exportoch.

Chcem pomôcť!

Prečítajte si novinky z realitného sveta