Koľko stojí vyhradené parkovanie v Bratislave?

Tlačová správa
BRATISLAVA (19.2.2018) – Združenie realitných kancelárií Slovenska (ZRKS) mapovalo výšku poplatkov za vyhradené parkovacie miesta v najznámejších bratislavských mestských častiach. Kým v Karlovej Vsi si platí za miesto pre auto až 2000 obyvateľov, v Starom Meste sú to iba traja. Dôvodom je nedostatok parkovacích plôch. Mnohí obyvatelia hlavného mesta si preto kupujú parkovacie státia v novostavbách. Najdrahší parkovací box sa nachádza v objekte Eurovea a môže vyjsť až na 40-tisíc eur.


Keďže doteraz nie je prijatá žiadna celomestská parkovacia politika, každá mestská časť bojuje s nedostatkom parkovacích miest po svojom. V Petržalke chcú presadiť parkovacie domy, v Rači prerábajú parkovanie z pozdĺžneho na vodorovné. Niektoré mestské časti schválili prostriedky na nové parkoviská a zároveň sa snažia reorganizovať súčasné parkoviská, aby na nich mohlo parkovať viac áut.

Situácia je jasná aspoň pri výstavbe novostavieb. „Podľa normy STN 73 6110 platí, že ku každému novému jednoizbovému bytu musí byť postavené jedno parkovacie miesto, pri dvojizbovom je to 1,5 miesta a pre troj a viac izbovom byte sú to miesta dve,“ vysvetlil prezident Združenia realitných kancelárií Slovenska Matej Kucharič. Dodal, že najdrahšie parkovacie miesta v podzemnej garáži v Bratislave nájdete v objekte Eurovea, kde sa cena za môže vyšplhať až na sumu 40.000 eur. Dôvodom vysokej ceny je aj to, že v Starom Meste si vyhradené parkovanie od mestskej časti len tak ľahko nevybavíte. Tento rok sa to podarilo iba trom obyvateľom.

V Ružinove si vyhradené parkovanie aktuálne platí 1696 občanov, v Petržalke 653, v Dúbravke 1600, v Podunajských Biskupiciach 650 a v Karlovej Vsi až 2000.

A kde si máme kúpiť nehnuteľnosť, ak sa chceme normálne parkovať? „Ak chcete pohodlne zaparkovať, vyberte si nehnuteľnosť s parkovací miestom, či už to bude novostavba alebo starší byt. Vyhnete sa nekomfortnému, každodennému hľadaniu miesta pre svojho tátoša,“ radí M. Kucharič zo ZRKS. Ceny za vonkajšie či garážové státia sa líšia hlavne podľa lokality.

Zdroj: Združenie realitných kancelárií Slovenska www.zrks.sk

Realitné kancelárie, vybudujme si svoj portál!

Nepotrebujeme od vás peniaze, dokonca nemusíte byť ani členom ZRKS, stačí ak si osvojíte myšlienku, že realitné kancelárie by mali mať svoj vlastný realitný portál, kde sú ceny inzercie garantované v stanovách. Prestaneme byť závislí na dobrej vôli komerčných portálov s nestabilnou cenovou politikou a obmedzeniami v exportoch.

Chcem pomôcť!

Prečítajte si novinky z realitného sveta