Bude na Slovensku problém s bývaním? Na túto tému diskutovali odborníci z finančného i realitného sektora na konferencii Banking forum 2023, ktorú zorganizoval denník SME. Prítomní odborníci sa zhodli, že stúpajúce ceny nehnuteľností, zvýšené náklady na energie a vyššie úrokové sadzby trh určite na istý čas spomalia, z dlhodobého hľadiska však zásadné zmeny na realitnom trhu neočakávajú.
Prezidentka Združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS) Alexandra Novák na otázku moderátora Petra Vavra, či klesli ceny nehnuteľností zdôraznila, že veľmi záleží od regiónu, lokality a stavu nehnuteľnosti. „Dopyt prevyšuje ponuku, čiže predávajúci sú vo výhode, na ich byt však určite nie je toľko záujemcov ako vlani. Ak je nehnuteľnosť v dobrom stave a na dobrom mieste, nie je dôvod na znižovanie ceny. Tlak na cenu cítiť skôr v regiónoch s nižšou kúpyschopnosťou, kde mzdy nepostačujú na poskytnutie hypotéky v požadovanej výške,“ vysvetlila A. Novák. Podotkla, že najväčší problém so získaním vlastného bývania majú hlavne mladí ľudia. A nejde pri tom iba o cenu samotnej nehnuteľnosti, ale hlavne o pravidelné poplatky, ktoré sú s následným bývaním spojené. Stúpli totiž úrokové sadzby, čo znamená vyššie mesačné splátky, hore išli aj energie, čo sa tiež odrazí na vyšších mesačných poplatkoch a zároveň stúpli aj ceny bežných tovarov a služieb, čiže mladých ľuďom nezostane z výplaty toľko, čo v minulosti, a preto musia voliť podnájom. Aj z tohto dôvodu sa momentálne prenájmom vo väčších mestách darí, čo potvrdzujú viaceré realitné kancelárie. Práve do väčších slovenských miest smerujú navyše aj odídenci z Ukrajiny, čo opäť vplýva na situáciu na realitnom trhu. „Každý tretí až štvrtý prenájom v Bratislave sprostredkujeme práve pre ukrajinských občanov. Keďže mnohí z nich sú už zabývaní, majú tu prácu, deti chodia do školy, tak pribúdajú aj predaje týmto občanom,“ uviedla skúsenosti z praxe Alexandra Novák.
Keďže pre zvyšujúce sa úrokové sadzby si mnoho ľudí nebude môcť hypotekárny úver dovoliť, klesne počet záujemcov, čo podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša znamená nižší ekonomický rast celej krajiny. Riešenie vidí v aplikovaní reforiem, čo je pred voľbami a tesne po nich viac ako nereálne, alebo vo vyššom daňovom zaťažení majetku, napríklad aj dane z nehnuteľnosti. Podľa analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského sa aktuálne nachádzame v období, ktoré sa vyznačuje vyššími cenami energií a vyšších úrokových sadzieb, ale zároveň sa ešte nezvýšili nominálne mzdy, čiže si treba počkať na dobehnutie a stabilizovanie trhu.
Diskutujúci načrtli aj tému nájomného bývania. Generálny riaditeľ Štátneho fondu rozvoja bývania Tomáš Lamprecht prezradil, že podľa dostupných analýz na Slovensku chýba až 250-tisíc bytov. Len od januára tohto roka sa nezáväzne zaregistrovalo 18-tisíc záujemcov o nájomné bývanie, ktoré štát aktuálne rieši cez súkromných developerov. Záujemcovia musia spĺňať viaceré podmienky, ktoré sa týkajú výšky príjmu, dlhov či exekúcii. Podľa Petra Sekáča z Úradu podpredsedu vlády je dôležitým parametrom pri nájomnom bývaní nielen byt získať, ale si ho aj udržať, čo znamená mať dostatočné finančné zázemie. Presný počet bytov, ktoré by sa mohli v tomto roku záujemcov poskytnúť prítomní konkretizovať nechceli.
Realitné kancelárie, vybudujme si svoj portál!
Nepotrebujeme od vás peniaze, dokonca nemusíte byť ani členom ZRKS, stačí ak si osvojíte myšlienku, že realitné kancelárie by mali mať svoj vlastný realitný portál, kde sú ceny inzercie garantované v stanovách. Prestaneme byť závislí na dobrej vôli komerčných portálov s nestabilnou cenovou politikou a obmedzeniami v exportoch.
Chcem pomôcť!