Konferencia v Piešťanoch 2022

ZRKS
Po dvojročnej pandemickej prestávke sa členovia ZRKS stretli na konferencii v Piešťanoch. Bola nabitá informáciami, diskusiami, praktickými skúsenosťami a prehlbovaním obchodných i neformálnych vzťahov medzi majiteľmi realitných kancelárií.


Konferenciu naštartovala téma inzercie a exportov na rôzne portály. Majitelia realitných kancelárií si v diskusii vymenili skúsenosti s odozvou, dopytmi, cenami a celkovou efektivitou. Publikum zaujali najmä príspevky kolegov, ktorí prestali inzerovať na najväčších portáloch. Riešil sa aj podnet na Protimonopolný úrad SR, na ktorého vypracovanie prispeli v zbierke aj členovia ZRKS. Boli oboznámení s vývojom a viacerými skutočnosťami. „Som veľmi rád, že sú medzi nami také realitné kancelárie, ktorým záleží na správnom fungovaní trhu a neostali len pri kritických rečiach, ale boli pripravené aj reálne niečo spraviť. Ešte raz ďakujeme, má to zmysel pre všetky realitné kancelárie na Slovensku,“ uviedol predseda ZRKS Marek Šubrt. Následne predstavil prítomným viaceré novinky v ZRKS, či už ide o Cielenú reklamu Plus, Cookie bar a Cenovú mapu. Tá vychádza zo skutočných predajných cien a nie z tých inzerovaných. Keď sa realitní makléri do Cenovej mapy zapoja, získavajú výhody.


Pre členov ZRKS sa aktuálne finalizuje vzorová nájomná zmluva. Vypracoval ju Peter Bednár, autor publikácie Nájom bytov, ktorá vyšla v roku 2021. Obsah zmluvy a jej špecifiká prišla na konferenciu vysvetliť právnička Lucia Tadlánková-Lalíková. Odpovedala na viaceré otázky z praxe. Maklérov zaujímalo skrátenie doby nájmu, vrátenie zálohy aj možnosti riešenia problémov ako je zničenie vybavenia bytu, zámena elektroniky alebo prítomnosť nepovolených domácich miláčikov. Z IT oblasti bola hlavnou témou konferencie prednáška Rastislava Medveďa o dôležitosti vyplnenia a aktualizovania profilu v Google My Business. Debata sa rozvinula najmä pri recenziách, ktoré nie sú vždy pravdivé a lichotivé a ako ich obsah a autorov riešiť, aby sa situácia urovnala. „Disponujeme mnohými pozitívnymi recenziami a naozaj si nás klienti na základe týchto hodnotení vyberajú na spoluprácu,“ potvrdila slová odborníka Alexandra Novak, členka Správnej rady ZRKS.


Technologická časť podujatia bola zameraná na virtuálne 3D obhliadky. Kolegovia z realitnej kancelárie Rivers priniesli Matterport a názorne ukázali ako sa s ním pracuje a predstavili, čo dokáže. Keďže viaceré realitné kancelárie s ním už majú skúsenosti, mohli sa rozobrať aj praktické detaily, ako napríklad riešiť lesklé plochy a do akej miery dokáže Matterport nahradiť prácu profesionálneho fotografa. Po príspevku Prezidenta ZRKS Róberta Ondriáša o spoločných obchodných príležitostiach pre našich členov nasledoval voľný program v podobe debát na terase, wellnessu alebo prechádzok v piešťanskom parku. Po spoločnej večeri sa účastníci presunuli do Sky baru, kde sa v neformálnej rovine rozoberali radosti i starosti každodenného realitného chlebíčka.


Druhý deň konferencie otvoril český realitný kouč Zdeňek Fibrich. Na základe svojich ukážok z praxe dokázal vzbudiť publikum záujem dať si záležať na prezentácii ponuky. Prítomným porozprával o dôležitosti fotografií, videí, pôdorysov, 3D obhliadkach, ale aj prezentácii seba, ako realitného odborníka. Človek totiž predáva nehnuteľnosti iba párkrát za život a je dôležité, aby si pri tejto príležitosti spomenul práve na vás. V dnešnej digitálnej dobe tomu pomáhajú najmä sociálne siete, kde vieme naše internetové publikum nielen oboznámiť s aktuálnou ponukou na predaj, ale aj poučiť alebo zabaviť.


Záver patril workshopu na tému vznikajúcej realitnej akadémie ZRKS. Majitelia realitných kancelárií diskutovali o potrebe vybudovať nový kurz makléra pod záštitou ZRKS, ktorý by pripravil začínajúcich maklérov na každodennú prácu. Na trhu síce existujú kurzy, ale tie nespĺňajú požiadavky a skôr podnecujú k osamostatneniu maklérov vytvorením novej realitnej kancelárie. Ide o náročný projekt, preto treba všetko zvážiť a urobiť zodpovedné rozhodnutie.

Najpríjemnejšou bodkou za celým podujatím je fakt, že združenie dokázalo vytvoriť zaujímavú realitnú komunitu, že mnohé vzťahy medzi členmi ZRKS prerástli do priateľstiev a dokážu si pomôcť, poradiť či obchodovať aj v reálnej praxi.

Zdroj: text a foto Slavomíra Šubrtová, video a foto Ľuboš KanásRealitné kancelárie, vybudujme si svoj portál!

Nepotrebujeme od vás peniaze, dokonca nemusíte byť ani členom ZRKS, stačí ak si osvojíte myšlienku, že realitné kancelárie by mali mať svoj vlastný realitný portál, kde sú ceny inzercie garantované v stanovách. Prestaneme byť závislí na dobrej vôli komerčných portálov s nestabilnou cenovou politikou a obmedzeniami v exportoch.

Chcem pomôcť!

Novinky